לפגישת יעוץ - יש להשאיר שם וטלפון

תוספת בנייה לבית פרטי

תוספת בניה למבנה קיים הוא תהליך שמהותו השבחת הנכס, הן מבחינת שוויו והן מבחינת נוחות השימוש בו, תוך מיצוי מלוא הפוטנציאל של הקרקע בבעלותנו.

בין אם מדובר על בניית חדרים נוספים לרווחת המשפחה , נוסף, יחידת דיור או סטודיו, תוספת הבניה תעלה את שווי הנכס, ובמקרים מסוימים תאפשר לנכס להניב הכנסה נוספת.

במאמר זה, נסקור את הנקודות הראשוניות בבואנו לבנות תוספת בניה , החל מקבלת ההחלטה ועד תחילת הבניה.

ההתחלה: איך לדעת בוודאות כמה מותר לי להוסיף לבית הקיים?

על מנת לבחון את זכויות הבניה בנכס, עלינו לדעת מהם הזכויות הקיימות בשטח מתוקף התב”ע החלה על המגרש.

תב”ע היא תוכנית בניין עיר – שחלה על איזור מסויים ומסדירה את הזכויות הקיימות במגרש.

לקבלת מידע רשמי ומהימן, יש לפנות לרשות המקומית ולקבל מידע בעל-פה ללא עלות.

אך, הדרך הנכונה לקבלת מידע 100% מהימן היא להגיש בקשת “מידע להיתר” ולקבל מידע תכנוני רשמי בכתב מוועדת התכנון .

הגשת בקשה למידע עולה כמה מאות שקלים, אך נדרשת גם השקעה של הגשת “תוכנית מצבית” עדכנית חתומה על ידי מודד (עם חתימה שלו בתוקף לחצי השנה האחרונה) בעלות של כ- 2000 ₪ .

כאן כדאי לדעת שני דברים חשובים:

 1. אם ביקשתם “מידע להיתר ”, מצד אחד זה בעצם “פתיחת תיק” ותחילתו של תהליך היתר הבניה, אך אם רק תוציאו מידע ותחליטו לא להמשיך זה בסדר אף אחד לא יחייב אתכם להמשיך.
 2. אם יש לכם חלקים בבית ש”אינם בהיתר” במבנה, ברגע שתגישו תוכנית מצב עדכנית של המגרש הוועדה לתכנון ובניה תהיה מודעת לחריגה וזה יחייב אתכם להסדיר את החריגה דבר שהוא לגיטמי. אם אתם מתכוננים להמשיך עם התהליך, אבל אם אינכם מעוניינים לעשות זאת עד הסוף, אז כדאי שלא להעיר את תשומת לב וועדת התכנון ולבקש בתור התחלה מידע בעל פה שלא יחייב אתכם להגיש “תוכנית מצבית” של המצב הקיים.

מומלץ כבר בשלב התחלתי, להתייעץ עם אדריכל שיבדוק ויפרש עבורכם את המידע שיש בידכם. למרות שהמידע כתוב בעברית פשוטה – לרוב יש הקלות או חישובים שרק אדריכל יכל לפרש, לנצל ולהבין עבורך.

מי יגיד לי כמה עולה תוספת בניה 

אחרי שיש בידנו את המידע התכנוני, ולמרות שהאינסטינקט הראשוני שלנו הוא לפנות לקבלן על מנת לקבל אומדן עלויות , רצוי לפנות למתכנן. מתכנן טוב ידע להתוות את הדרך ולהתחיל בשאלה “מה התקציב שלנו?” ו”מה אנחנו רוצים לבנות?”. כאשר המתכנן יודע לתכנן לפי התקציב נימנע ממצב בו הקבלן מקבל תכניות שעלות ביצוען גבוהה יותר, מה שיכול לגרום לו לנסות להפחית עלויות דרך שימוש בחומרים לא איכותיים, או לחילופן להתחיל לעבוד ולבקש תוספות כספיות לא צפויות במהלך התהליך. במקרים קיצוניים.

אחרי שיש לנו תוכניות תואמות לתקציב שלנו, אנחנו יכולים לגשת לקבלן עם תכניות ראשוניות ולהבין את המחיר.

כאשר יהיו תוכניות עבודה מפורטות לאחר אישור עקרוני של הוועדה תוכלו לקבל הצעת מחיר סופית .

תהליך היתר הבניה – כמה זמן זה לוקח?

תהליך התכנון של הבניה והכנת *ה”גרמושקה” אורך בממוצע כחודש וחצי עד חודשיים, תלוי בתוספת הבניה המבוקשת. לאחר הכנתה, תוגש ה”גרמושקה” לוועדה המחוזית לתכנון ובניה. תהליך קבלת ההיתר לוקח בין 6 חודשים עד 12 חודשים , במהלכם הוועדה מבקשת במקרה הצורך תיקונים בתוכניות ודורשת להחתים את חברת חשמל, בזק, מנהל מקרקעי ישראל וכו’…בכל זאת אמור לטפל מתכנן הבקשה.

איך לנצל את הזמן עד לקבלת היתר הבניה?

את הזמן שיעבור עד קבלת האישור כדאי מאוד לנצל לקבלת החלטות עיצוביות ולסגירת חוזים עם קבלן/ קבלנים או בעלי מקצוע כדי שכשאר נקבל את היתר הבניה נוכל לעלות לשטח באופן מיידי.

ניכנס כבר לפרטים המלאים של הבניה – אלו חומרים ישמשו לבניה, ספקי משנה, צבעים, כלים סניטריים, קרמיקה, אלומיניום, דלתות וחלונות ועוד. כמובן שמדובר בתהליך הדורש קבלת החלטות רבות, ולכן מומלץ מאוד לנצל את הזמן עד קבלת ההיתר להחלטות אלו, על מנת שעם קבלת ההיתר נוכל להתחיל מיד בעבודה.

אגב,”גרמושקה” היא כינוי לתוכנית המקופלות בצורת אקורדיון אותה מגישים לוועדה המקומית לתכנון ובניה לקבלת היתר בניה .

באיזה שיטת בניה מומלץ לבנות תוספת בניה?

כבעל ניסיון רב שנים בתכנון ובניה של בתים ותוספות בניה, אני רואה לנכון לציין בפניכם את היתרון הגדול של בניה של תוספת דווקא משלד קל (מה שמכונה בניה קלה או מתקדמת) וזאת בגלל שבשונה מבית שנבנה בפעם אחת. כאשר בונים תוספת בניה יש שני אתגרים עיקריים: הראשון הוא לחבר את הבית הקיים לחדש בחיבור מושלם והשנייה הצורך לגמור את הפרויקט כמה שיותר מהר .

תוספת מבניה קלה תעזור להתגבר על שני האתגרים הללו בזכות הפרמטרים הבאים:

 • מהירות בניה – הבניה הקלה אפשרית במהירות גבוהה יחסית, כך שזמן הבניה יהיה מינימלי לטובת דיירי הבית הממשיכים להתגורר בו כרגיל.
 • חיבור למבנה הקיים ללא סדקים – בגלל גמישות המבנה, אין פיצוצים בין החיבור הישן לחדש.
 • בניה נקייה – היות שהשימוש בחומרי בניה רטובים (בטון, טיח וכד’) יורד משמעותית אז סביבת הבניה תהיה נקייה יותר.
 • בניה שקטה – תהליך הבניה יאפשר לכם הגרים בבית להמשיך בשגרת היום עם מינימום הפרעות.
 • בניה חסכונית – בגלל היותה בנייה קלת משקל יוריד את הצורך בחיזוקים יקרים ומטרידים למבנה הקיים.

והדודבן שבקצפת זה רמת הבידוד הגבוהה של מבנה משלד קל (כאשר כלפי חוץ הכל יראה וירגיש “רגיל”)

חשוב להתחיל את הפרויקט עם תכנון תקציב ותכנון אדריכלי ועיצוב פנים פרקטי.

 

תוספת בניה לבית פרטי

יש לכם בית פרטי ואתם רוצים להגדיל אותו? חשוב לכם שהבית יהיה יותר מרווח ונעים למגורים כי בקרוב יצטרף תינוק חדש למשפחה? אם כך, ברור מדוע תוספת בניה לבית פרטי זה משהו שהייתם רוצים לדעת עליו דבר או שניים. זה לא משנה אם אתם רוצים להוסיף מרפסת או חדר לבית הפרטי, כי מה שבטוח זה שכדאי לכם לקבוע עוד היום פגישה עם האדריכל אודי מסינגר, כי תוספת בניה עושים עם הטובים ביותר בתחום.

 

מה צריך לדעת על תוספת בניה לבית פרטי?

חשבתם לרגע שכדי להוסיף חדר, מרפסת או כל אלמנט אחר לבית הפרטי שלכם אתם צריכים רק לפנות אל אדריכל מקצועי? אם כך, כדאי לדעת שהדברים מעט מסובכים יותר. בפועל, כשרוצים לבצע תופסת בניה, בין אם זה לבית פרטי ובין אם זה לדירה בבניין מגורים, צריך לקחת אישורים לכך מהעירייה. לכן חשוב לפנות לאנשי המקצוע הנכונים שיוכלו ללוות אתכם ולעזור לכם לכל אורך הדרך, כי חבל להסתבך בבנייה שאינה חוקית. זו הסיבה שבגללה, כאשר אתם מחפשים אדריכל מקצועי שיוכל לעזור לכם, כדאי יהיה לבדוק שהוא מספיק:

 • מקצועי
 • אמין
 • מנוסה

ובנוסף, רצוי שזה גם יהיה אדריכל עם מוניטין. שווה גם לקרוא חוות דעת שונות אודות האדריכל שאליו אתם פונים, כי חבל להתפשר על שירות שתקבלו מאדם שלא כולם ממליצים עליו בחום.

תוספת בניה לבית פרטי – עבודה מקצועית לכל אורך הדרך

בין אם מדובר על תוספת בניה בלבד ובין אם אתם מחפשים את האדריכל שיוכל לנצח על הפרויקט שלכם מרגע ההקמה שלו, אין ספק שאיש המקצוע הנכון עבורכם הוא אודי מסינגר. אודי הינו אדריכל מקצועי שעובד בתחום הזה יותר מעשרים שנה, כך שאם יש משהו בטוח, זה שלא חסר לו ניסיון. בנוסף, אתו תוכלו ליהנות מהידיעה הברורה שהוא ייתן לכם שירות אדיב תמיד וגם מהעובדה שתוכלו לשנות את דעתכם לכל אורך הפרויקט. בנוסף, אודי תמיד יתחשב בתקציב שלכם לפרויקט כך שתוכלו להיות בטוחים שלא תיכנסו להוצאה כלכלית גדולה מידי שאח"כ לא תוכלו להתמודד איתה.

נולד לכם תינוק ואתם רוצים להוסיף חדר לבית? חולמים אולי על מרפסת? אם כך, תוספת בניה קלה זו אפשרות שבהחלט כדאי להיות מודעים לה ולקחת אותה בחשבון. בשנים האחרונות הבניה הקלה כובשת לא רק את השוק העולמי אלא גם את ישראל, אז למה שלא תבדקו לעומק האם האפשרות הזאת יכולה להתאים גם לכם? רצוי לבחור אדריכל מוביל ומקצועי לשילוב של תוספות שונות של בניה קלה, ואין ספק שהכתובת הנכונה הוא משרדו של האדריכל אודי מסינגר.

 

מדוע תוספת בניה קלה זו הבחירה הנכונה?

אם יש לכם התלבטות בין תוספת בניה קלה ובין אפשרויות אחרות, בהחלט ניתן להבין אתכם, כי מה באמת ידוע לכם על הנושא הזה? והאם יש יתרונות ברורים יותר לבניה קלה לעומת אפשרויות אחרות? האמת היא, שזה לא במקרה שבשנים האחרונות כולם בונים כל מה שאפשר בשיטת הבניה הקלה. יש לכך יתרונות ברורים כמו:

 • בניה הרבה יותר מהירה
 • מבנים שמחזיקים מעמד לאורך שנים רבות
 • מבנים שמציגים יציבות ועמידות לתנאי מזג אוויר לא פשוטים
 • מחירי בניה הרבה יותר נוחים

לכן, בין אם אתם חושבים על תוספת בניה בלבד למבנה קיים ובין אם אתם חושבים על מבנה שבונים אותו מאפס, אין ספק שהבניה הקלה, ובמיוחד זו הירוקה, צריכה לבוא בחשבון.

 

בידי איזה אדריכל תפקידו את תכנון המבנה?

מעבר לכך שצריך לבחור את שיטת הבניה המתאימה לתוספת שבה אתם מעוניינים, אין ספק שגם השאלה בידי איזה אדריכל תפקידו את המשימה חשובה. אם אתם מחפשים אדריכל שמגיע עם ניסיון רב, עם ידע ועם מוניטין, אין ספק שכדאי לכם להתקשר עוד היום למשרדו של אודי מסינגר. אודי הוא אדריכל מנוסה שמגיע עם יותר מעשרים שנות וותק בתחום, כך שאם יש משהו בטוח, זה שאיתו אתם בידיים טובות. זה לא משנה אם אתם חפצים בתוספת קטנה או בבניית מבנה מהיסוד, שכן בכל מקרה רצוי לזכור עוד דבר חשוב: אתם חייבים אישורים לבניה. לכן חשוב לתכנן את הדברים מראש, לדאוג לכך שתקבלו את האישורים הנדרשים ובהתאם לכך להתחיל את העבודה בשטח.

יש לכם שאלות? התלבטויות דברו איתי

מדוע אדריכלות ירוקה?

העמדה ותכנון אופטימלי למגרש שלך !

ניצול כיווני השמש והאויר הטבעי במגרש תכנון תוך חשיבה על החצר ופינות הישיבה

אדריכלות שלוקחת בחשבון גם את התקציב שלך

תכנון ירוק מתחיל בהתחשבות בתקציב והשקעתו ב"מקומות הנכונים"

דגש על בידוד הבית התורם לאיכות החיים ולחסכון בחשמל וכסף

מאמרים נוספים

בניה מתקדמת

כחלק מהחזון שלי , לתת למשפחות הבונות, שירות איכותי ומענה שלם לכל תהליך התכנון והבנייה, אני מציע בנוסף  שירותי בנייה לבתי...
להמשך קריאה

שלחו טופס מהיר

לקבלת הצעת מחיר וליעוץ ראשוני אישי
חברות שיווק דיגיטלי חברות שיווק דיגיטלי